Altınkum altın gibi kumlarından adını alan plaj

Plajları dillere destan Egenin şirin tatil beldesi kışları da eskiden olduğu kadar tenhalaşmayan bir hal alıyor yıldan yıla…

Açık kalan mekanların sayısının yanısıra, özellikle kış aylarına hazırlanan işletmelerin sezon kaygısı neredeyse hiç bitmiyor.

Didim Otelleri artık kısa yaz sezonu dışında kış aylarında da konaklama hizmeti vermenin yollarını arıyor. Yaz kış Didim Altınkum merkez olmak üzere otellerini açık tutan işletmeciler bulmak mümkün.

Didim Otelleri genellikle 1. Oteller Bölgesi denilen Altınkum merkez, Palabıyık ve Çamlık Bölgelerinde yer alıyor ve diğer bir plaj olan Yeşilkent istikametinde olan Göçler mevkiinde yer alıyor.

İlerleyen günlerde konferans turizmine yönelme olması için veya futbol takımlarının kış aylarında çalışma yapabilmesi için Didimi tercih etmeleri için altyapı çalışmalrının hızlandırılması bekleniyor.

Denizinin karaya değil de; kıyıdan denize akıntılı dalgalarının oluşu kendi kendini sürekli temiz tutan koylarıyla Didim”in en gözde Plaj yerleşimlerinin en birincisidir Altınkum.

Rüzgar sörfü ve diğer su sporları için eşsiz bir cennet niteliğindedir.

Kano sevenler için deniz oldukça uygun.

Parlamenterler sitesinden üçüncü koya kadar uzanan alanda çok usta değilseniz bir başınıza kano tehlikeli olabilir.

Can yeleksiz binilecek pedallılarla da koy içinden dışarı açılmamaya dikkat edin. Deniz her ne kadar sakin de olsa can yeleğiniz varsa daha güvendesiniz. Altınkumda kış fırtınalarını (zaten denize girilmeyen dönem) saymazsak azgın dalgalar yok.

Altınkum merkez plajı ve çevresi

Denize girenler sığ sularda güvenli bir şekilde denizin tadını çıkarırken Didimin merkezdeki plajı olan Altınkum Plajı dışında irili ufaklı 60 kadar koyda plajları olduğu biliniyor.

Bu plajlara araçlarıyla gidenler yanlarına şemsiyelerini yiyecek içeceklerini götürürken mutlaka çöplerini doğaya atmayıp yanlarında toplamalılar. Aksi takdirde her gelen gidenin çöpünü saçtığı pislik içinde bir mekan olur çıkar… Unutmayın tekrar geldiğinizde nasıl bulmak istiyorsanız gittiğiniz plaj ve koyları da o şekilde bırakmalısınız.

Didim’de Araçla gidilemeyen ve bakir kalmış koy neredeyse artık yok gibi.

Fakat yol olmadığı halde toz toprak içinde araç sürmek yerine günübirlik tekne turlarına katılırsanız hem duşu tuvaleti olan gölgesi, yemeği olan bir teknede daha rahat eder hem de bu koyları görebilir, oralarda verilen yüzme molalarında denize girebilirsiniz.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Atatürk Bulvarının sonunda

Altınkumdan çıkılan tekne turlarıyla gezilen koylar pırıl pırıl ve denizin dibindeki kumları, çakıl taşlarını, balıkları sayabileceğiniz kadar berrak…

Altınkum limanından günübirlik tekne gezilerine çıkan tekneler Sadece çevredeki koylara değil; Altınkumun tam karşısındaki Cennet Adasının kuzey-doğusundaki kumluk koya da yanaşırlar.

Yani tamamen karadan bağımsız bir koyda cam gibi bir denizin tadını çıkarabileceğiniz bir başka yüzme molasını işte bu Cennet Adasında verirler Tekne gezilerinde kaptanlar…

Altınkum Tekne Gezileri İlki H Reis Teknesiyle Didim Tekne Turu

Altınkum Tekne turu

Tuntaş Otel Taraflarından, İlksan Tesisleri kıyısından video çekimi ve Altınkum Plajları, Su Sporları videosu: