Kutsal Yol Yürüyüşü

Kutsal Yol yürüyüşünü her yaştan yürüyüşsever kolaylıkla yürüyebilir.

Miletten başlayıp 17 kilometre sonunda Apollo tapınağına yada antik Panormos limanına ( Mavişehir kıyılarında eski adıyla “Kovela” ) ulaşan putperestlerin bu yürüyüşü “baharın başlangıcı” kabul ettikleri ve bir nevi hac saydıkları söylenir.

Milet antik kentinden başlayan yolun Akköye kadfar olan kısmının çoğu tarlalar altında kaldığından olsa gerek Yürüyüşe Akköy sırtlarından başlanıyor.

Akköy Didim Kutsal yol

Didim  – Milet arası Kutsal Yol yürüyüşü 17 Km.

Çok eski zamanlarda, Hristiyanlıktan da önce 17 kilometrelik bu güzergahı 3 – 4 saatte yürünebildiği halde 3-4 gün yolda çadır kura kura yürüdükleri, yolculukta geçirdikleri zamanı ibadetten saydıkları söylenir.

Daha sonraları hristiyanlık bunu reddetmiş, kendileriyle hiçbir alakaları olmadığını, kutsal olmadığını halka anlatmış. Ama bu yürüyüşü yapanlara da yaptırım getirmemiş, kendi hallerine bırakmış…

Günümüzde doğa ve yürüyüş severlerin zevkle yürüdükleri fazla çamur olmayan, orta zorlukta her yaştan insanın rahat yürüyebileceği bir parkur olma özelliği taşıyor.

Yol boyunca o döneme ait taş yol kaplamalarına, maalesef define avcıları tarafından tahrip edilmiş mezar kapaklarına, çevre köylerde hayvancılık yapan çiftçilerin keçi sürülerini sulamak için bir havuz da yaptıkları doğal bir pınara rastlamak mümkün.

Akköyden başlayan bu yürüyüş Yeşilkavak yokuşunun başına gelince verilen soluklanma molasından sonra Yörüklerin keçi sürülerini suladıkları doğal pınarın suyunu tuttukları havuza kadar sürer… Burdaki molanın ardından Yalıköy sırtlarından tavuk çiftliklerini de geçerek Mersindere Mahallesine T.K.İ dinlenme tesislerine kadar gelinir ve Didim Asfaltına çıkılır. Buradan Apollo tapınağına gerek yürümek isteyen yürür gerekse şehiriçi minibüslerle Mavişehirden apollo Tapınağına gelinir.

Yürüyüş Sezonu yani havaların çok sıcak olmadığı dönemde, baharda gruplar halinde yürüyüşçüler Akköyden başladıkları bu yürüyüşü zorlanmadan büyük bir keyif içinde yürürler.

Yanınıza rüzgarlık veya ince bir yağmurluk alırsanız tepede rüzgar terinizi yapıştırıp sizi hasta etmez, yağmura karşı da tedbirli olursunuz. Atıştırmalık meyve yada kuru incir vb içebileceğiniz kadar su şapka getirdiğiniz takdirde yürüyüşünüz daha keyifli geçecektir.

Yürüyüşün faydaları saymakla bitmez, bu sayfaya da buraya tıklayarak ziyaret edeblirsiniz.
http://www.cafeolive.com/tr/didim_spor_hobi.htm bağlantı yeni sayfada yüklenecek.

Didimden geliyorsanız ilk minibüsle Akköye gelip buradan Didime doğru sıurttaki toprak yoldan müzenin yerleştirdiği tabelaları takip edip yürüyebilirsiniz.