Didime nasıl gidilir

Didime nasıl gidilir ? İstanbuldan Didim’e gitmek için önce İzmir’e gelinir

Yine otobandan İzmir’den Aydın – Denizli istikametine giderken Selçuk sapağını geride bırakıp devam edince ve Selatin Tüneli geçilir.

Burdan yön tabelalarından İzmir istikametinden Bodrum istikameti takip edilir.

Bodrum istikametine dönülünce Sökeye devam edilir. Gişelerden çıkılıp otoban terkedilir ve önce Sazlıköy ardından Söke kavşağına gelinir.

Söke sağ tarafta kalacak şekilde geçilip ışıkları da geçince dümdüz ova yoluna girmeden önce dilerseniz sağ taraftaki yolu takip edip Prine Antik kentiMiletos Antik Kenti üzerinden sadece 7 km kadar daha uzun olan eski yoldan

yada dilerseniz direkt devam edip Söke Ovasına kurulmuş Rüzgar elektrik santrali kulelerini solda bırakıp sağdaki -outlet mağazaları da olan- alışveriş merkezlerini de dümdüz sürerek Söke Ovasını geçebilirsiniz.

Yol Dümdüz, Eskiden deniz olan Söke Ovasını geçiyoruz

Yol Söke ovasını dümdüz geçerken binlerce yıl önce şimdi dümdüz sürdüğünüz bu yolun Ege denizinin bir körfezi olduğunu, Milet ve Priene Antik kentlerinin o zamanlarda bir liman şehri olduğunu ve şimdilerde bir göl olan Bafa Gölünün bu denizin bir koyu olduğunu aklınızdan geçirebilirsiniz.

Günümüzde bol yağış olan kış aylarında her ne kadar baraj ve setler yapıldıysa bile taşan Menderes nehri ovadaki araziyi tıpkı antik çağlarda olduğu gibi sular altında bırakabiliyor.

Bodrum istikametine devam edin. Söke Ovasını dümdüz geçtikten sonra Menderes Nehrinin üzerinden son köprüyle karşıya geçince trafik ışıkları ve kavşak var.


Altta çektiğim videoonun altındaki haritayla birebir ilgili


Söke ovasının bitiminden ilk Sağa dönerseniz Akyeniköy, Akköy ve devamında denizi ilk gördüğünüz yer Taşburun limanı ve Didim Aquapark, Mavişehir ve Apollo Tapınağı, Didim Merkez en son durak Altınkum sahili şeklinde.

Buradan dönmez de devam ederseniz yada dalgınlığınıza gelirse yokuşun sonunda sol tarafta bir zeytin yağ fabrikası(Çolakoğlu) ilersinde solda Karayolları şantiyesi ve Kavşak göreceksiniz. Kavşaktan sağa Akbük Tabelası var.

Sağa Akbüke devam ederseniz solda TOKİ evleri ilerisinde bir başka zeytinyağ fabrikası (Array)ve Yine bir yol ayrımına geleceksiniz. buradan sağa Didime Dönün dümdüz devam edin.

Denizköyü geçtikten sonra Didim Belediyesinin oralara gelince kavşaktan sola Aşağı dümdüz giderseniz Didim Otogar ve Devlet Hastanesini solunuza alıp Dümdüz Yeşilkent ve Altınkuma inersiniz.

Bodrum havalimanından Didime nasıl gidilir ?