Didimden Merhaba

Didimden Merhaba !

Sizler için tamamen Türkçe dilimizde tasarladığımız rehber sayfalarımıza hoşgeldiniz…

Didim Turizmin yükselen yıldızı…

Her ne kadar son 5-10 senedir Didim Turizminde ve diğer Ege Bölgesi Turistik merkezlerinde bir gerileme olduğu konuşuladursun Didimde yaz sezonu doluluğu sadece 70 günde takılıkalıyor.
Güzel iklimin elverdiği ölçüde Didimde turizm sezonunu uzatmak için Ddimi cazibe merkezi haline getirmenin yolu da acentanın, belediyenin, esnafın, herkesin üzerine düşeni yapmasıyla gerçekleşecek…
Mart sonlarında başlayan kıpırtı hep Nisana uzayan tadilat hareketleri ve Mayıs sonlarına dek süren tadilat çalışmaları.. otelci otelinde, belediye kaldırımlarda yollarda parklarda.. Herkes turizm sezonu da olarak anılan yaz sezonuna hazırlanır…
Sonrasında bir sabah bir uyanmışsınız yaz gelmiş… Bir türlü gelmedi derken Didime yaz hep böyle aniden gelir…
Didimdeki sıcak Antalya gibi aşırı nemli, boğucu bir sıcak değil; tatlı tatlı esen daha ince bir hava olduğundan başta astım hastaları olmak üzere pek çok İngiliz tatilcinin de tercihiydi.
Sonrasında emlak piyasası hareketlendi ve önceleri otele tatile gelen yabancı turistlerin pek çoğu altı aydan bile fazla Didimde yaşayan yerliler oldular. Bugün de böyle ve yaz kış yaşayan burada evlari olan didimli yabancılar var. Bu kış ekonomisi için olumlu oldu ama otelcilerin pek çoğu yerli pazara yöneldiler buna bağlı olarak.

Didimde herkese her bütçeye uygun Otel, Pansiyon, konaklama tesisi var.

Dünyanın her yerinde bir ekonomik kriz varken bile insanların tatil yapma hakları var. işten güçten kaçıp dinlenmek, kafayı boşaltmak, bedensel ve ruhsal olarak enerji depolamak için herkes bir yerlere gidiyor.

Didim elbette ucuzluğu, doğallığıyla bir alternatif, deniz kenarında tatil yapmayı sevenler için güzel bir seçenek.

aqariumkoy

Didimde tekne turuyla gidebileceğiniz yüzme molası verilen akvaryum koyu

Didimi yeniden Keşfet !

Didim Sadece Altınkum demek değil; çevresinde irili ufaklı pek çok koyuyla plajıyla, plajlarında mavi bayraklarıyla zengin doğal güzelliğini tatilcilere sunarken az ilerdeki Apollon Tapınağıyla başlayan ve yolda şirin bir balıkçı köyü olan Akköyü geçip büyük matematikçi ve filozof Tales’in memleketi Milet antik Kentine gidebilir; yine o hat üzerinde çalışan yerel minibüs Balat Birlik’le Güllübahçe eteğindeki Priene Antik kentinde tarihle içiçe bir gün geçirebilirsiniz.

Aracınız varsa daha kolay, yoksa araç kiralayabilirsiniz, rent a car acentalarından moped yada çevredeki plaj ve koylara gitmek için bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Pazara gidin

Bir gün sabah erken kalkın bir köy pazarına yada Didimin haftanın iki günü Cumartesi ve Çarşamba günü kurulan pazarına gidin. Mis gibi meyve kokuları arasında erkenden oracıkta bir kahvehanede aldığınız peynir ekmek domatesle kahvaltı edin.

Tekne Gezisi yapın

Yada Otelinizden yazlığınızdan erkenden yaptığınız kahvaltının ardından limandan çıkan teknelerle günlük tekne gezisi yapın. karadan pek gidilemeyen koyları keşfedin, Cennet Adasının koyunda denize atlayın.

Bütün gezi tekneleri sıkı denetimli, hepsinde can yelekleri ve bemzeri techizat olmasına karşın tedbirli olun ve çok iyi yüzme de bilseniz suya girerken ve tekneye çıkarken dikkatli olunuz.

Tekne güneş altında o koydan bu plaja sürekli hareket ettiğinden esinti sayesinde bunalmadan zaman geçse de en fazla yandığınız zaman da tekne gezisindekidir.. o yüzden şapkanızı havlunuzu teknenin gölge de olan bir yerine sabitlemekte fayda var, bol bol sıvı da tüketilmeli, kremler güneşe karşı korusa da arada gölgede kalmak iyidir.

Hamama gidin, terleyin

Bütün bunları yapmadan önce tatilinizin en başında, henüz güneş derinizi soymadan Türk Hamamına gidin ve bronzlaşmadan önce o ölü deriden bir güzel kurtulun. böylece daha kalıcı bir bronzluk elde edersiniz.

Izgara sever misiniz ?

Balık Seviyorsanız dostlarınızla güzel bir mangal sefası yapın. Mangalı aklınıza estiği yerde yakmayın, sizin için mangal yakıp balık pişiren yerler hem yangın riskini ortadan kaldırır hem nerdeyse aynı masrafa denk gelir desek abartmayız.

Didimde en çok ihtiyacımız olan temiz bir çevre ve yeşilin korunması. Sırf bu yüzden seneye gelmeyecek olsanız bile sizden sonrakileri düşünün ve gittiğiniz yerde çöp bırakmayın, sağa sola yangın çıkartabilecek cam kırığı vb bırakmayın.